לא מפחדים מהפחד

לא מפחדים מהפחד

מצבים של מבצע צבאי ומלחמה מוציאים אותו משגרה לתחושה של חוסר אונים. קיים כעת קושי נפשי בהתמודדות עם מתקפת הטילים על הדרום במיוחד ועל תושבי הארץ בכלל כיוון שהחשיפה אינה חייבת להיות ישירה: במקרים רבים גם שיחת מבוגרים על החששות, קריאה בעיתון אודות הטילים, שמיעה ברדיו על אזור מגורים כאזור המופגז בטילים עלולה להיות חוויה רגשית קשה עבורם.

תחושת חוסר האונים והפחד גדלים במיוחד אצל הילדים, שחשים חוסר אונים בשל העובדה שהם לא תמיד מבינים את המתרחש.

ההלם והחרדה, שהם מנת חלקם של המבוגרים, מועצמים על ידי תחושת חוסר האונים של הילד, שחש פגוע ומאוים בעולם שלעתים הוא אינו מבין אותו. ההשלכות של חשיפה שכזו ואז אנחנו מוצאים את עצמנו מתמודדים עם מגוון רגשות: עצב, כאב, כעס, זעם. אך נדמה שיש שני רגשות הבולטים מכולם הם פחד וחרדה. ההבדלים בין פחד לחרדה נמדדים בעוצמה בלבד: חרדה היא ריכוז גבוה יותר של פחד, ובהתאם, יש לחרדה ביטויים פיזיים של ממש, דוגמת זיעה קרה, דופק מואץ ונשימות שטוחות..

אז איך מתמודדים עם הפחד?

ראשית תנו לעצמכם לרעוד מפחד, קבלו את תחושת הפחד והחרדה. רובנו מפחדים מהרגשות שלנו, בטוחים שעצם העובדה שהם מציפים אותנו אומרת שמשהו רע עתיד לקרות. בפועל, זה בסדר גמור להרגיש וטבעי שרגשות מציפים אותנו בימים מסוג זה. רגשות הם כמו מים ומכאן ההשוואה הקלאסית ביניהם; הם באים והולכים, אם מוכנים לתת להם להיות.

בנוסף דברו על הרגשות שעולים. התגובה שלנו במצבים כאלה מתחלקת לרוב לשני סוגים – אלה שלא מספיקים לדבר ואלה שלא מתחילים. דיבור במצבים כאלה, גם אם הוא חוזר על עצמו, הוא דרך לפרק רגשות החוצה, השתיקה יוצרת עומס פנימי. לכן, גם אם אינכם רגילים לחשוף חולשה, נסו לדבר עם מישהו קרוב על מה שאתם מרגישים. גם אם השיחה לא תפתור את המצב בו אנו נמצאים, הביטוי של הרגשות יביא לתחושה של הקלה. כמובן שמומלץ לדבר מתי שאתם מרגישים צורך.

קיימים גם תרגילים קונקרטיים -

  1. נסו לשכב על הרצפה. אתם מרגישים בשיאו של גל פחד או התקף חרדה? שכבו על הרצפה, גם אם זו רצפת הממ"ד. הרצפה אמנם קרה, אך השכיבה על משטח קשה ויציב מחזקת את תחושת הבטחון של האדמה, תחושה שחסרה לנו ברגעים אלו.
  2. . עבר בכם רעד? אל תנסו לעצור זאת. בטבע, בעלי חיים רועדים למספר רגעים לאחר שהאיום על חייהם חולף; זהו מנגנון טבעי לפרידת המתח והפחד מהגוף. אם אתם רועדים מפחד, אל תנסו לעצור זאת. תנו לרעד להיות ולחלוף. מכאן מגיע הביטוי הידוע "לרעוד מפחד", אך משמעותו של מצב זה היא שהגוף עוזר לנו לפרק את הפחד החוצה.
  3. לאחר שהאיום הישיר חולף עשו משהו שיעשה לכם טוב- גלידה, משחק, או כל חוויה טובה אחרת. היא תקשר בהמשך במוח כחוויה נעימה וכהמשך של החוויה הלא נעימה. וזה יקל על התמודדות שיגיע איום הבא
  4. שאו תפילה - התפילה מחזקת בדיוק במקום של חוסר אונים. היא מחזירה את תחושת הביטחון.

שנשמע בשורות טובות!