טיפול פסיכיאטרי

במרפאות "בית חם" מטפלים צוות מקצועי של פסיכיאטריים, בניהולו הרפואי של ד"ר אסף כספי - מנהל המערך האמבולטורי במרכז הרפואי שיבא תל השומר ומנהל מערך המרפאות של "בית חם".

טיפול פסיכיאטרי מטרתו לתת פתרון מלא או חלקי להפרעה או מחלה נפשית. הטיפול מתבצע על ידי רופא, אשר תחום התמחותו הוא פסיכיאטריה. לעתים קרובות משלב הרופא גורמים טיפוליים נוספים כגון פסיכולוגים, מרפאים בעיסוק, עובדים סוציאליים וגורמי רווחה. בחלק מן המקרים לא תהיה אפשרות לריפוי מלא של ההפרעה ותפקידו העיקרי של הטיפול הפסיכיאטרי יהיה איזון תרופתי שיוביל לריסון תסמינים ושיפור במצבו הנפשי והחברתי של החולה.

לאור העובדה כי הפרעות נפש שאינן מטופלות או מאוזנות יכולות להוביל להשלכות קשות כגון גרימת נזק הן למטופל והן לסביבתו, מומלץ לגשת לטיפול באופן מידי.

 

שלבי הטיפול הפסיכיאטרי

אבחון פסיכיאטרי

המפגש הראשוני בין המטופל לבין הרופא מטרתו לאבחן את הבעיה ובעקבות האבחון להתאים טיפול. האבחון יכול להתבצע במרפאה פרטית או ציבורית וכן במחלקות לבריאות הנפש בבית חולים. שלב האבחון כולל הערכה כללית של מצבו הנפשי והגופני של המטופל. ההערכה פסיכיאטרית כוללת ראיון הבנוי ממגוון שאלות, שהתשובות המתקבלות מהמטופל יכולות להכווין על אופי הבעיה והחומרה שלה. פרט נוסף הנבדק בהערכה הראשונית, האם נשקפת סכנה כלשהי למטופל עצמו או לסביבה שלו. באם קיימת סכנה יעלה הצורך של אשפוז בכפיה.

טיפול תרופתי ופסיכיאטרי

לאחר אבחנה של מצב החולה, ניתן להתחיל את הטיפול עצמו. הטיפול יכול להיות תרופתי, טיפול בשיחות, ולעיתים קרובות טיפול משולב בתרופות ובשיחות. לאחר תחילת הטיפול, קובע הרופא את תדירות המפגשים לצורך מעקב הטיפול. מפגשים אלו חשובים מאד, בהם יש למטופל הזדמנות לדווח לרופא על הרגשותיו, מצבו, השפעת התרופות על סדר יומו, על תופעות לוואי ועוד. הפסיכיאטר יכול להתרשם משינויים חריגים הדורשים שינוי במינוני התרופות או הוספה של אסטרטגיות טיפול נוספות (עזרה סוציאלית, טיפול פסיכולוגי משלים ,ריפוי בעיסוק ).

טיפול פסיכיאטרי בעמותת בית חם

במסגרת מרפאות " בית חם" עובדים 10 פסיכיאטרים מומחים ומקצועיים, למבוגרים וילדים.  הרופאים עובדים תחת ניהולו ופיקוחו של ד"ר אסף כספי, מנהל המערך האמבולטורי במרכז הרפואי "שיבא תל השומר" ומנהל מערך המרפאות של "בית חם". הטיפולים הפסיכיאטרים הניתנים במרפאות "בית חם" כוללים:

  • אבחון פסיכיאטרי.
  • מעקב תרופתי.
  • יעוץ ולווי לחולה ולבני משפחתו.
  • פסיכותרפיה ממוקדת.

 

איך פונים?

טל:  1599-510-550

שלוחה 2 למרפאות בית חם

מנהלת המרפאות

דפנה שמואל

dafna.sh@bch.org.il