טיפול פסיכולוגי

ישנן הגדרות רבות לטיפול פסיכולוגי, אך יתכן והגדרה הפשוטה ביותר היא זו שתעסוק בכך שמדובר בפגישה בין שני אנשים, אשר מכוונת לרווחתו הנפשית של אחד מהם- המטופל זו הגדרה פשוטה, שמכילה בתוכה את הדבר המשמעותי ביותר, את מטרת הטיפול, רווחתו הנפשית של האדם הפונה לעזרה. הגדרה זו אינה מגבילה או קובעת כיצד תינתן עזרה זאת והיא קובעת שכל מה שנחוץ הוא מפגש.

אפשר היה לטעות ולחשוב שכל מפגש אנושי הוא טיפול פסיכולוגי. במובנים מסוימים כל מפגש אנושי הוא בעל השפעה על שני הצדדים, בלי קשר לסוג המפגש. היינו רוצים שההשפעה תהיה טובה בכל מפגש, אך לצערנו יש גם מפגשים אחרים. ולכן, כל מפגש שמכוון לדברים "טובים", הוא דבר טוב. שיחה עמוקה עם ידיד נפש או עם בן הזוג הם תמיד מפגשים טובים. מפגש אנושי בין שני אנשים המכוונים לטוב, הוא תמיד משפיע ועשוי להיות משמעותי.

אבל, טיפול פסיכולוגי הוא הרבה מעבר לסתם פגישה (עד כמה שאפשר לקרוא לפגישה עם חבר או בן זוג סתם פגישה). זו פגישה עם איש מקצוע, שלמד כיצד לעזור לאנשים. לעיתים נוטים להקל ראש במיומנות זאת, אבל זו מיומנות שדורשת למידה. כיצד לעזור לאדם שזקוק? למי אפשר לעזור ובאיזה אופן? כדאי להזכיר בנקודה זאת שלמידת מיומנות זו אינה פשוטה ואינה קצרה. ולכן כשפונים לטיפול נפשי כדאי לבדוק את טיב הכשרתו של המטפל או המטפלת אותם אנו רוצים לפגוש. ההכשרה התיאורטית והמעשית לעזרה נפשית היא הכשרה חשובה שלא ניתן לדלג עליה בקורסים קצרים ושטחיים.

המטפלים בטיפולים אלה נקראים פסיכותרפיסטים. הם יכולים להיות פסיכולוגים, פסיכיאטרים, עובדים סוציאליים ובעלי מקצועות טיפוליים אחרים.

במהלך החיים רבים מתוכנו מרגישים ששיחות טיפוליות יכולות לקדם אותנו למקומות טובים ויכולות לתרום לאיכות חיים במרפאות בית חם ניתן לקבל שרותי פסיכותרפיה ממגוון מטפלים:

פסיכולוגים קליניים, פסיכולוגים שיקומיים, עו"ס קליניים ועוד...

איך פונים?

1599-510-550

מנהלת מרפאות בית חם

דפנה שמואל

dafna.sh@bch.org.il