אבחון קשב וריכוז

הפרעת קשב הינה תופעה שכיחה הקיימת בקרב כעשירית מהאוכלוסייה. ההפרעה באה לידי ביטוי בקשיים במיקוד הקשב והיכולת לשמור על ריכוז לפרק זמן ממושך.

ההפרעה היא תורשתית ומולדת, והיא מתלווה אל האדם גם בחייו הבוגרים. איתור מוקדם של הפרעת הקשב והטיפול בתסמינים הינם בעלי חשיבות מכרעת למזעור הנזקים האפשריים בתחום הלימודי ובתחומים הפסיכו-התפתחותיים והחברתיים. העדר אבחון הפרעת הקשב עשוי לגרום לתסמיני לוואי חברתיים, רגשיים והתנהגותיים.

מהם הגורמים להפרעת הקשב?

הפרעת הקשב הינה עדיין בשלבי מחקר, ויישנן מחלוקות לא מעטות בין אנשי המקצוע והמחקר בתחום, כשאחת המחלוקות היא לגבי הגורמים להפרעת הקשב. ההפרעה הינה תורשתית, ואחת התיאוריות המובילות קשורה לשינויים תפקודיים עצביים במוח, במערכת הקשורה לתפקודם הנמוך של חומרים כימיים, שהינם מעוררי פעילות עצבית כמו הדופמין. חוקרים אחרים סבורים כי גם לרקע הסביבתי .

אבחון הפרעת הקשב

אין כיום בדיקות מעבדה לאיתור הפרעת הקשב והאבחנה היא קלינית בהתאם לקריטריונים מוגדרים, שאותם יש לאמת ממקורות רבים ככל שניתן, הכוללים את התלמיד, ההורים ובית הספר. משרד הבריאות הוציא נהלים לגבי הדרך בה יש לנקוט לאבחון הפרעת הקשב, כשהתקנות הבסיסיות קובעות כי אנשי המקצוע הרשאים לתת את הדיאגנוזה הסופית הם נוירולוג, פסיכיאטר או רופא ילדים בעל התמחות בהתפתחות הילד. הרופא רשאי להסתייע בכלי אבחון נוספים כמו שאלונים, מבדקים דידקטיים ופסיכו דידקטיים ואבחונים ממוחשבים כמו אבחון טובה, BRC ואבחון MOXO.

מבדק MOXO

מבדק MOXO הוא המבחן הממוחשב החדשני ביותר שקיים כיום בארץ ובעולם. מבדק MOXO בוחן יכולות קוגניטיביות בתחום הקשב בהתאם לנורמת הגיל והמגדר. האבחון הינו ביצועי, ידידותי ופשוט. אורכו 15 דקות לילדים בני 7-12, ו-18 דקות למבוגרים מגיל 13. זהו האבחון היחידי כיום המדמה ביצועים בסביבתו הטבעית של הנבדק, בהיותו משלב מסיחים חזותיים ומסיחים שמיעתיים. האבחון מספק פרופיל קשב מדויק, והוא המכיל את כל מרכיבי הקשב, הכוללים תזמון, קשב, היפראקטיביות ואימפולסיביות. זהו המבדק היחידי אשר בוחן בנפרד את מרכיבי הקשב, והיחידי אשר בודק גם בתנאים של מסיחי דעת שמיעתיים וחזותיים, ומספק פרופיל פרטני ומקיף של הנבדק.

לקביעת תור למבדק MOXO

איך פונים?

טל 1599-510-550

שלוחה 2 למרפאות בית חם

מנהלת המרפאות

דנה יקיר

dana.y@bch.org.il